Імплантат – штучний замінник кореня втраченого зуба. Він є конструкцією з титанового гвинта, який зміцнюється, вкручуючись безпосередньо в кістку щелепи. Не плутайте з тими титановими штифтами, які вкручуються в корінь зуба. З усіх металевих біоматеріалів титан є найкращим для виготовлення імплантантів. Тому титан часто використовується з медичною метою, наприклад, при виготовленні кісткових пластин, спиць і т.д. Титан - один із найстійкіших матеріалів, відомих у медицині. Він сприймається людським організмом, що означає відсутність небезпеки відторгнення. У імплантату є опорна частина, що виступає над яснами, на якій, як тільки внутрішньокісткова частина приживеться, зміцнюється коронка з металокераміки. Найважливіша перевага зубної імплантації в тому, що вона дозволяє зберегти сусідні зуби, часом дуже здорові. Їх не доводиться варварськи обточувати, у них не видаляють нерви, як при встановленні традиційних протезів. Імплантати можна встановити як за втрати одного зуба, і відразу кількох поруч. Вони виглядають і функціонують так само, як власні зуби, і людина просто не помічає щось стороннє.
Показання у яких потрібна імплантація:
Відсутності зубів у щелепі, яка не тримає зубний протез і, відповідно, дуже ускладнює жування. За відсутності корінних зубів потрібно зробити частковий знімний протез, а це завжди спричиняє деякі незручності. Навпаки, імплантант пропонує простоту конструкцій. Лікар може виготовити одну бруківку, яка еквівалентна мосту на двох або більше природних опорах. Цей метод особливо привабливий для тих, хто не хоче мати знімний протез. Заміна одного зуба. Якщо в результаті травми втрачено один зуб або він просто не виріс, лікар може вставити імплантант на місце дефекту в щелепі. І тут до імплантанту фіксується одна коронка. Перевага такої системи в тому, що залишаються недоторканими сусідні зуби. Значний дефект зубного ряду. Якщо немає цілого ряду зубів і звичайний міст не може бути встановлений, в цьому випадку імплантується один або більше імплантів, як опора моста, забезпечуючи його надійність. Кінцеві дефекти зубних рядів. Неможливість пацієнтів користуватися знімними протезами.
На жаль, не всім пацієнтам можна ставити імплантанти.
Абсолютні протипоказання (це ті протипоказання, при яких взагалі не можна ставити імплантанти):
захворювання крові та кровотворних органів
захворювання ЦНС (вроджені та набуті)
злоякісні новоутворення органів та систем у пацієнта
імунопатологічні стани
системні захворювання сполучної тканини (ревматичні, ревматоїдні процеси, дерматози, склеродермія тощо)
туберкульоз та його наслідки
захворювання слизової оболонки порожнини рота (хронічний рецидивуючий афтозний стоматит, червоний вовчак, пухирчатка, синдром Шегрена, синдром Бехчета та ін.)
діабет І типу
Відносні протипоказання (це такі протипоказання, при яких імплантант поставлять, але якщо вилікують):
незадовільна гігієна та несанованість порожнини рота
гінгівіт різної етіології
пародонтит вираженого ступеня
аномалії прикусу
артрозо-артрит скронево-нижньощелепного суглоба
виражена атрофія або дефект кісткової тканини альвеолярного відростка
шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем, наркоманія)
бруксизм
вагітність
Наскільки високий відсоток приживання імплантатів?
Клінічна статистика невдалих операцій коливається між 5-10%.
За умови хорошого стану здоров'я пацієнта та дотримання ним усіх приписів лікаря у людини 90–95% шансів. Не прижитися імплантат може через особливості організму конкретної людини: стан його здоров'я, будову щелепи... До речі, на приживання імплантатів не дають гарантій в жодній країні світу. Це ж хірургічне втручання! Так само, як операція на нирках, видалення апендициту тощо. Не варто сприймати імплантацію зуба як нормальну стоматологічну процедуру.
Якщо імплантант не прижився, він стає рухливим і не може далі утримувати протез. У разі імплантант потрібно видалити. Це не складна хірургічна операція, схожа на видалення зуба. Звичайно все робиться під знеболюванням. Після загоєння лунки та заповнення її кісткою імплантацію можна повторити.
Як це дорого?
Незважаючи на те, що імплантація зарекомендувала себе в усьому світі як прогресивна та успішна форма лікування, через складність та дорожнечу імплантаційні системи поки не всі бажаючі можуть собі це дозволити. Вартість імплантації зазвичай вище, ніж традиційне заміщення дефектів зубного ряду протезами. Але таке порівняння не зовсім справедливо, оскільки знімні протези мають обмеження терміну користування ними, вимагають доробок та переробок через дегенерацію кістки щелеп з роками. А при протезуванні мостоподібними протезами необхідно обточувати опорні живі зуби і навіть необхідно депульпувати (видаляти нерви). А це самі розумієте не є медицина, що щадить. Нехай вартість одного імплантату вище ніж вартість мостоподібного протеза на 3 одиниці (для того щоб замістити дефект одного зуба необхідно обточувати два стоять, що поряд стоять або ставити імплантант на місце відсутнього без шкоди поруч стоячих зубів) але це того варто. Обточити зуби можна і через 20 років, а що трапиться з обточеними 20 років тому зубами можете тільки здогадатися.
Турбота про імплантати
Так само, як природні зуби, імплантати вимагають регулярних перевірок та сумлінного виконання процедур ротової гігієни. Значна частка успіху лікування за допомогою зубних імплантатів залежить від вмісту нових зубів у чистоті, не допускаючи скупчення нальоту. Хороша турбота надасть істотну допомогу в підтримці тривалого функціонування нових зубів на імплантатах.
Розповім коротко про етапи постановки імплантантів:
1. Обстеження. Воно складається із загальномедичного та стоматологічного обстеження. Якщо обстеження не дасть протипоказань до операції з імплантації, то лікар або сам проводить операцію, або пацієнт прямує до фахівця, який у тісній співпраці з лікарем-стоматологом планує та здійснює операцію.
2. Амбулаторна операція. Часто операція проводиться під місцевою анестезією. Надріз робиться на яснах і кістку обережно просвердлюється.
Ще раз нагадуємо – це абсолютно безболісно!
3. Підготовка лунки для встановлення імплантанта.
4. Зі стерильної ампули дістається імплантант і вкручується в заздалегідь підготовлене місце.
5. Десна зашивається і починається етап загоєння. Тепер імплантант має прижитися до організму. Етап загоєння займає від 3 до 6 місяців. Але може бути і значно коротше (все індивідуально). Протягом цього періоду пацієнт перебуває під регулярним наглядом лікаря.
6. Після того як імплантант "прижився", а говорячи правильно - навколо нього утворилася кістка і він нерухомий, можна приступати до подальших етапів імплантації. Тепер ставляться формувачі ясен.
7. Тепер після отримання формувача ясна ми можемо поставити абатмен. Це надясенна частина імплантанта (виглядає майже як оброблений зуб під коронку). Знімається відбиток і віддається до лабораторії.
8. Ну ось, майже все. Вже можна привітати Вас, ви мужньо дійшли до кінця. За це вам належить приз. За своїм досвідом можу сказати, що найкращий приз для Вас та Вашого лікаря – це посмішка. Коли людина дивиться на свої зуби в дзеркало і розуміє, що на місці втрачених зубів є нові, вона обов'язково посміхнеться.