Мало хто знає, але початок історії брекетів збігається з початком ХХ століття та пов'язаний з Едвардом Енглем, основоположником ортодонтії. Найперша брекет-система приносила багатьом своїм власникам розчарування та незручність у зв'язку з розмірами. Наприкінці століття відкриття нових матеріалів дозволило зробити стрибок у цій галузі, а з початку 21 століття – аж два.
Що таке брекет-система?
Це пристрій, який кріпиться на зуби і, за допомогою дуги між пазами, змушує зуби переміщатися, впливаючи на їхню симетрію та естетичний вигляд. Якщо коротко.
Як уже згадувалося у передмові, сьогодні брекет-системи компактні, зручні і не несуть безліч незручностей своєму господарю.
Класифікація брекетів
• За розташуванням
• за матеріалом
Брекети за розташуванням поділяються на вестибулярні та лінгвальні. Вестибулярні, тобто зовнішні брекет-системи встановлюються на передню поверхню зубів і теж поділяються на дві групи: на лігатурні (класичні) та саморегулюючі. У класичній системі дуга кріпиться за допомогою лігатур, що саморегулюються за допомогою замків у пазах брекету. Вони дозволяють зменшити кількість походів до стоматолога та придатні для тих людей, хто п'є каву чи палить.
Лінгвальні системи ж можу створювати дефект мови та дискомфорт для мови, хоча загалом вони непогані.
З матеріалів є металеві системи (іноді їх називають класичними), сапфірові та керамічні системи (іноді називають естетичними). Яку систему ставити визначає стоматолог та пацієнт.
Першу проблему, яку здатні вирішити брекети – покращити естетичний вигляд зубів. З цією проблемою найчастіше звертаються клієнти. Також вони здатні виправити прикус і жувальну функцію, підготувати зуби до протезування, виправити положення щелепи, покращити гігієну зубів через корекцію неправильного або близького розташування.
У ортодонтії є свої протипоказання: остеопороз, вроджена остеопатія, остеонекроз, дисплазія, а також нервово-психічні проблеми (психози, недоумство, шизофренія), туберкульоз, онкологічні захворювання. Є відносні протипоказання: пародонтит важкого ступеня, проблеми з скронево-нижньощелепного суглоба, передраковий стан ротової порожнини, гігієнічні проблеми порожнини рота.