Розглянемо деякі із засобів для профілактики захворювань:
засоби гігієни порожнини рота (зубні пасти),
засоби профілактичні для полоскань (зубні еліксири, розчини фторидів),
зубні нитки,
зубочистки,
силанти,
засоби для аплікацій (гелі, фторлак).
Силанти (герметики) – це синтетичні речовини на основі акрилатів, які застосовуються для профілактики карієсу зубів. Принцип їхньої дії дуже простий – силантами герметично закупорюють фісури (поглиблення) у жувальних зубах. Внаслідок цієї дії проникнення мікрофлори, утворення м'якого зубного нальоту та розвиток карієсу стає неможливим.
Цей метод дуже ефективний, але трудомісткий. Застосування герметиків - єдиний надійний метод профілактики карієсу фісур зубів, найчастішої форми карієсу жувальних зубів, що важко діагностується.
Які бувають силанти?
У сучасній стоматології застосовуються герметики світлового та хімічного затвердіння. Герметики світлового затвердіння твердіють внаслідок впливу світла певного спектра, герметики хімічного затвердіння - внаслідок хімічної реакції.
Для поліпшення фіксації герметиків у фісурах роблять протруювання поверхні зуба спеціальним складом, що містить кислоту. Надійна фіксація герметиків у фісурах зуба забезпечує високу ефективність цього профілактичного засобу.
Профілактичні гелі – засоби профілактики та лікування основних стоматологічних захворювань. Особливі властивості гелю – одночасно твердого тіла та рідини, роблять його засобом нового покоління у стоматології. Як тверде тіло, гель має здатність затримуватися на зубах, забезпечуючи обробку зубів лікарською речовиною. Як рідина, гель ефективний при аплікаційному впливі та електрофорезі.
Гелі застосовуються для аплікацій, електрофорезу, чищення зубів. Особливо ефективний гель при його застосуванні для ремінералізації зубів за різних захворювань зубної емалі. Це досягається швидким надходженням лікувальних речовин з гелю в емаль зуба.
Зубні нитки (флоси) - це спеціальні нитки із синтетичних волокон для очищення контактних поверхонь зубів та міжзубних проміжків. Застосування ниток дозволяє запобігти розвитку карієсу контактних поверхонь зубів та запалення ясен. Щоб збільшити ефективність застосування нитки, ароматизують і просочують фторидами.
Зубочистки – використовуються для очищення міжзубних проміжків та бічних поверхонь зубів. Зубочистки виготовляються з дерева або пластмаси і є кілочками різної величини і форми. За формою робочої частини вони бувають плоскими, трикутними, овальними. Цей профілактичний засіб особливо ефективний при широких міжзубних проміжках, наявності зубоясенних кишень після пародонтологічних операцій.
Зубні пасти – спеціальна лікарська форма, призначена для гігієни ротової порожнини, профілактики та лікування захворювань. За допомогою зубної пасти забезпечується ефективне очищення порожнини рота та лікувально-профілактичний вплив. Для цього до складу зубної пасти вводяться абразивні, антимікробні, бактеріостатичні, стимулюючі та поверхнево-активні речовини. Основні властивості зубної пасти – очищаючі, антимікробні, органолептичні та споживчі.
Очищувальна дія зубних паст необхідна для усунення з ротової порожнини харчових залишків, мікробів і зубного нальоту. З цією метою до складу зубної пасти включають крейду, дикальцій фосфат, метафосфат натрію, гідроксид алюмінію, двоокис кремнію та ін.
Антимікробні та бактерицидні речовини включають до складу зубних паст як для впливу на мікрофлору ротової порожнини, так і для збереження властивостей зубних паст. Для зниження карієсогенної дії мікрофлори ротової порожнини до складу ряду зубних паст включають антисептики, такі як хлоргексидин. В даний час з'явилися і активно розробляються пасти, до складу яких входять ферменти, що впливають на обмін речовин в ротовій порожнині, розчиняють м'який зубний наліт і харчові залишки. Ще одним ефективним засобом є гелеві зубні пасти.
Для покращення органолептичних та споживчих властивостей у зубних пастах використовують речовини, що підвищують пластичність, ароматизатори, харчові барвники.
Для лікування стоматитів, запалення ясен, захворювань пародонту використовуються зубні пасти, що містять рослинні добавки, біологічно активні речовини, вітаміни, регулятори обміну речовин.
Зубні пасти – ефективний та економічний засіб профілактики захворювань зубів та порожнини рота. Їх використання не вимагає залучення медичного персоналу та має регулярний характер. Гігієнічні та лікувально-профілактичні зубні пасти – масовий засіб догляду за ротовою порожниною, тому важливу роль відіграють споживчі властивості цього товару – колір, смак, зовнішній вигляд.
Користуючись засобами особистої гігієни зубної порожнини, Ви ніколи не замислитеся про протезування чи імплантацію зубів. Все тому, що у Вас будуть свої, рідні здорові зуби.