Чи часто Ви зустрічаєте людину старшу 25 років, яка не має жодної пломби в зубах? Саме таких практично немає. Встановлення пломби — найпоширеніший спосіб лікування зубів. Після свердління зуба для видалення карієсу порожню порожнину необхідно заповнити. Для цього використовують пломби. Які бувають пломби?
Постійна чи тимчасова
Постійна пломба закриває собою порожнину, заважаючи таким чином залишкам їжі та бактеріям потрапляти на чутливі тканини зуба. До того ж вона використовується для відновлення пошкодженої в процесі лікування частини зуба естетичного вигляду або жувальної функції та прикусу.
Тимчасова пломба встановлюється на тиждень-два і використовується найчастіше для проведення лікування зуба в кілька етапів і кілька відвідувань, оскільки пацієнт за один день не висидить стільки часу.
Різновид постійних пломб
Постійні пломби відрізняються за матеріалом. Сучасні матеріали дещо відрізняються від тих, які стоматологи використовували раніше, а деякі вже давно не використовуються. Це і матеріали з високою теплопровідністю та деякі пластмаси, які мали високу токсичність та неміцні конструкції. Також багато видів цементів пішли в минуле через нездатність імітувати твердість та колір природного зуба.
Сьогодні пломби виготовляються з композитних матеріалів та діляться на хімічні та світлові пломби. Перша твердне за наявності хімічної реакції, а друга при використанні спеціальної синьої лампи.
Світлова пломба
Стоматологи її називають фотополімерною пломбою. Вона має особливу ефективність — вона не твердне, поки не використовується лампа, а значить стоматолог має можливість легко і без проблем створити необхідну форму для зуба. Але навіть фотополімерні пломби не є вічні і можуть змінювати свою пігментацію. На передніх зубах використовують керамічні вкладки, які краще справляються з імітацією натурального кольору, у них вищий термін служби.
Ускладнення після встановлення пломби
Найчастіше може виникнути відчуття, що під пломбою болить зуб. Це природне відчуття і може тривати до доби. Якщо біль триватиме більше, необхідно звернутися до лікаря. За пломбами догляд такий самий, як і за звичайними зубами, тобто ретельний.